Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Polsko – niemiecki spływ kajakowy rzeką Myślą

Aktualności

19 lipca 2022 r. Stowarzyszenie Maraton Dębno zorganizowało polsko – niemiecki spływ kajakowy rzeką Myślą. Mieszkańcy Manschnow poznali dziką przyrodę i dziedzictwo naturalne naszej gminy. Myśla uznawana jest za jeden z najpiękniejszych dopływów Odry, zwana jest też rzeką Templariuszy.

Spływ odbył się na odcinku Mostno – Dargomyśl. Przy upalnej pogodzie uczestnicy wycieczki wodnej pokonali ok. 12 km. Ten odcinek przebiega przez świat rozległych łąk, lasy sosnowe i mieszane z gęstą roślinnością, która tworzy krajówkę dla zwierząt. Można było wsłuchać się w śpiew ptaków, zaobserwować żeremie bobrów oraz okazy roślin, w tym ziół leczniczych.

Po zakończeniu spływu uczestnicy udali się na plażę miejską, gdzie przygotowano mały posiłek. Chętni skorzystali z wakeparku, rowerów wodnych oraz kąpieli w jeziorze, co przy temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza przyniosło przyjemne ochłodzenie.

Spotkanie było jednym z elementów poznania dziedzictwa przyrodniczego Regionu Środkowej Odry w ramach projektu „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry" współfinansowany z programu Interreg Va Oś priorytetowa I: Natura i kultura.

Rzeka Myśla to prawobrzeżny dopływ Odry, w dużej części zachowała swój pierwotny bieg, dzięki czemu koryto często meandruje, tworząc liczne zakola, rozlewiska i stawy przyrzeczne. To najpiękniejsza z rzek naszego regionu, dzika i malownicza. Leniwie meandrująca Myśla jest przebogatym ekosystemem, ciekawym zarówno pod względem krajobrazowym, ale także przyrodniczym.

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego