Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Partnerzy z Niemiec poznawali dziedzictwo templariuszy i joannitów

Aktualności

23 lipca 2022 roku odbył się Festyn Historyczny Słowianie i Templariusze w Chwarszczanach. Na uroczystości zaprosiliśmy partnera z Niemiec, z którym realizujemy wspólny projekt promujący Region Doliny Środkowej Odry. Tym razem uczestnicy spotkania poznali dziedzictwo kulturowe i historyczne związane z największymi zakonami średniowiecza.

Goście zza Odry zwiedzali kaplicę, należącą do elitarnej grupy zabytków reprezentujących europejskie dziedzictwo templariuszy. Prelekcje o obecności rycerzy zakonnych w regionie, o badaniach archeologicznych, o majątku, o zabytku opowiadał dr Przemysław Kołosowski, archeolog, który od lat prowadzi badania na terenie komandorii. Jest też założycielem Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach.

Następnie uczestnicy przyglądali się turniejowi rycerskiemu na miecze oraz pracy średniowiecznych rzemieślników: garncarza i kowala. Na pamiątkę wybili monetę oraz wykonali własne magnesy z templariuszem. Wzięli udział w strzelaniu ze średniowiecznej broni. Mogli skorzystać z poszukiwań skarbu, czy skosztować miodu pitnego „Skarb Templariuszy”. Poznali także strój i uzbrojenie rycerzy zakonu templariuszy. Mogli przymierzać poszczególne elementy ubioru codziennego i bojowego oraz spróbować walki na miecze. Na zakończenie udali się do stanowiska archeologicznego, gdzie odkryto dawne mury gorzelni. Ile jeszcze tajemnic skrywają te ziemie, nie wiedzą sami archeolodzy. Goście z Niemiec byli zachwyceni ciekawą historią zakonów na ziemiach Doliny Środkowej Odry.

Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń „Klasztory i zakony regionu - templariusze, joannici i krzyżacy ” odbyło się w Chwarszczanach na ziemiach partnera asocjacyjnego gminy Boleszkowice. Na kolejne zapraszamy do Dargomyśla we wrześniu. Spotkania realizowane są jako działania z zakresu poznawania dziedzictwa kulturowego i historycznego Regionu Doliny Środkowej Odry w ramach projektu „Polsko - Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry" współfinansowane  z programu Interreg Va Oś priorytetowa I: Natura i kultura.

W festynie udział wziął partner projektu EJF gemeinnützige AG.

W tym roku przypadła 790. rocznica nadania Chwarszczan templariuszom przez księcia wielkopolskiego Władysława Odonica. Dawna kaplica, a dzisiaj kościół pw. Św. Stanisława Kostki, jest pomnikiem rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach pomorskich, z czasów kiedy małe drewniane świątynie zastępowano budowlami murowanymi, początkowo z obrobionego polnego kamienia a następnie z cegły. Komandoria w Chwarszczanach później przez ok. 200 lat należała do Joannitów. Podobnie miejscowość Dargomyśl, która leży w granicach gminy Dębno.

 

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego